23 Ağustos 2015 Pazar

Bankacılık Hikayeleri - 2 - Tek Bir Firma ile Ticaret Yapmayın


Merhaba sevgili okurlar,

Tahsis bölümünde çalıştığım zamanlardı. Yıl 2001. Bildiğiniz gibi ülkemiz yanlış politikalar sonucu 2000 yılı kasım ayında bir finansal çalkantı yaşamış, buradan ders çıkartılmadığı için de 2001 yılı şubat ayında müthiş bir kriz ile sarsılmıştı. Önümüze birçok dosya geliyor ve çoğu firma da kredilerinin vadesinin uzatılmasını istiyordu. Vade uzatma yani temdit işlemleri o kadar sıkıntılı ve yoğun bir hal almıştı ki başımızı kaldırıp başka bir işe bakamıyorduk.

Bu dosyalardan biri de İstanbul’un tekstil konusunda uzmanlaşmış semtlerinde faaliyet gösteren bir firmanın dosyası idi. Firmanın bir önceki yıl gerçekleşen değerlendirme notu AA yani oldukça güçlü olduğunu gösteren bir nottu. Bu notlar banka tarafından belli standartlara göre banka içinde bizlerin firmaları daha iyi anlaması için veriliyordu.

Firmanın geçmiş mali verilerine ve kimler ile ticaret yaptığına baktım. Gördüm ki firma geçmiş yıl oldukça iyi bir kar elde etmiş ve önceki yıllara göre de artan bir karlılığı var. Fakat bir konuyu gözden kaçırmış o da mal sattığı tek bir firma var ve bu firma da ülkenin önemli perakendecilerinden bir tanesi.

Kriz ortaya çıkınca her firma vadeleri uzatmaya bakıyor. Çünkü ortamda para bulmak zorlaşıyor ve bu sebeple herkes ödemelerini aksatmaya başlıyor. Sıcak para ile dönen perakendecilerde bu durum diğerleri kadar kötü olmasa da onlar da sektörün durumuna uyup kendinden küçük olan birçok tedarikçiyi maalesef mağdur edebiliyorlar.

Kredi dosyası elime gelen firmanın memzuç verilerine (tüm bankaların, leasing ve faktöring kurumlarının limit risk bakiyelerinin birlikte bulunduğu ve toplam olarak sunulduğu rapor) baktığımda diğer bankalardan birkaçının takip başlattıklarını gördüm. Maalesef ülkenin iyi firmaları bile yaptıkları ufacık bir hata ile iflasa sürüklenebiliyor. O perakendeci bugün halen faaliyetlerine devam ediyor ama sadece o ve onun gibi tek alıcı ile çalışan firmaların bir kısmı maalesef o krizde faaliyetlerine devam edemediler.

Demem o ki, eğer küçük bir işletme iseniz mutlaka sizden alım yapan firmaların ve sizin alım yaptığınız firmaların sayısını arttırın. Bunlardan birinden mal alamazsanız bir diğerinden alabilirsiniz. Birine mal satamazsanız bir diğerine mal satabilirsiniz.

Eğer bir kredici iseniz, Bu firmalarla çalışırken dikkatli olun. Firmanın bu tarz riskleri varsa onu uyarın, eğer kredi ilişkisine bu şekilde girecekseniz teminatsız girmeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.