31 Ağustos 2015 Pazartesi

Bankacılık Hikayeleri - 8 - Operasyonel Risk


Bir bankanın Ali Yılmaz (gerçek isim olarak vermiyorum) adlı bir müşterisi vardır. Aslında Ali Yılmaz o bankaya sadece bir faturasını gişeden ödeme suretiyle temas etmiştir. Bu esnada Ali Beyin doğal olarak bazı bilgileri alınmış ve işlemi gerçekleştirilmiştir.

Aradan 3 yıl kadar bir süre geçtikten sonra Ali Bey banka tarafından aranır. Ali bey telefona bakar. Bundan sonrasını dinleyelim.

Bana çalışanı “Ali Yılmaz Bey ile mi görüşüyorum”

Ali Yılmaz “Evet buyrun…”

“Beyefendi ben sizi X bankasının idari takip departmanından arıyorum. Kefil olduğunuz bir kredi ile ilgili sizinle bir konu paylaşacaktım”

(Bankaların idari takip departmanları ödemeleri gecikmeye düşmeye başlayan kredilerin tahsilâtlarını yapmaya çalışan departmandır. Bular müşterileri ararlar, kefilleri ararlar ve kendileri ile anlaşıp ödeme planlarını güncellemeye çalışırlar veya müşterinin niyetine göre bir yol çizmeye gayret ederler)

“Nasıl yani, benim sizin bankanız ile hiçbir çalışmam yok aynı zamanda kimseye kefil falan da olmadım”

“Ali Bey siz Mehmet Türkmen (yine gerçek isim kullanmıyorum) adlı müşterinin kredisine kefil olmuşsunuz. Biz müşterimizi bulamadığımızdan size rücu etmek durumunda kaldık. O sebeple sizi yarın Genel Müdürlüğümüze bekliyoruz. ”

“Bakın burada büyük bir yanlışlık var. Ben ne sizin bir müşterinizim ne de Mehmet Türkmen denilen bir adam tanıyorum, yarın geleceğim ama bana bunu yaşattığınız için de sizi dava edeceğim”

Ali Bey ertesi günü zor eder ve ilgili bankanın genel müdürlüğüne sabahın köründe gider.

Neredeyse kapılarda karşılanır çünkü banka asıl borçluya ulaşamamıştır ve kendisine velinimet gözü ile bakılmaktadır.

Ali Bey “Ben Ali dün bir kredi konusu ile ilgili aranmıştım”

Banka çalışanları “Efendim hoş geldiniz, buyurun ne içersiniz…”

“İstemem hemen konuya geçelim ”

“Beyefendi, dün konuşulanları tekrar etmeye gerek yok, işte kredi dosyası, dosyadaki isminiz ve imzanız”

“Evet, bu benim ismim ama imza benim değil. Siz bunun benim imzam olduğuna nasıl kanaat getiriyorsunuz? ”

Sonra aralarında tartışma başlar. Tartışma devam ederken Ali Beyin aklına bu banka ile yıllar önce gişede bir işlem yaptığı gelir. Sonra der ki:

“Bakın ben 3 yıl önce sizin Mecidiyeköy şubenize gelip elektrik faturamı ödemiştim. Orada benden imza almış olabilirler. Açın kayıtlarınıza bakın. Ayrıca size imza sirkülerimi de getirebilirim.”

Banka çalışanları konuyu araştıracaklarına söz verirler. Aradan biraz zaman geçer ve Ali Bey aranıp

“Ali Bey haklıymışsınız. O imza sizin olamaz. Bir karışıklık olmuş. Bizim sistemlerimiz üzerinde bir bakım çalışması vardı. Bu sırada sizin bilgileriniz kefil olan Ali Yılmaz’ın üzerine yapıştırılmış. Bu sebeple sizi rahatsız ettik. Lütfen kusurumuza bakmayın ve konuyu kapatalım”

Ali Bey konudan rahatsız olmuştur ama konuyu yine de uzatmaz ve kapatır.

Daha sonra diğer Ali Yılmaz’ın kredi kartı ekstresinin bir süredir kullanmadığı bir e-maile gelmekte olduğunu görür. Bunun üzerine bankaya yine gider ve onlara bu kaydı değiştirmeler gerektiğini söyler.

Banka şubesinde çalışan “Ali Bey maalesef şu anda sizin e-mailiniz diğer Ali Yılmaz’ın bilgileri içinde görülüyor olabilir ama BDDK kurallarına göre bu verileri ancak diğer Ali Yılmaz değiştirebilir” der

“Ya kardeşim benim e-mailimin onda ne işi var. Bu benim e-mail adresim.”

“Maalesef bir şey yapamıyorum”

Ali Bey bunu dert etmiştir. Diğer Ali Yılmaz’ı internetten aramaya başlar ve onun Trabzon’da sahibinden.com üzerinden bir araç satmakta olduğunu öğrenir. Kendisini arar

“Ali Yılmaz ile mi görüşüyorum”

“Evet benim, siz kimsiniz?”

“Ben Ali Yılmaz”

“Kardeşim dalga mı geçiyorsun?”

“Ya hemşerim sen de ben de Ali Yılmaz’ız. Zaten sorun da bu, dur anlatayım”

Sonra durumu anlatır ve en sonunda sorunu çözer… Diğer Ali Yılmaz gidip bilgilerini düzeltir ve kredi dosyasını da izlemeye başlar.

İşte böyle, banka da olsa bir beşer hatası nelere kadir olabiliyor. Operasyonel risk dediğimiz olgu da tam buradan çıkıyor. Yani personel hatası. Belki Ali Bey dava etmedi bankayı ama eminim dava edecek on binlerce insan çıkabilirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.