6 Eylül 2015 Pazar

Bankacılık Hikayeleri - 10 - Ticari Kart

Bugün sizlere anlatacağım hikâye ticari kartlar üzerinedir. Bilindiği gibi ülkemizde ticari kredi kartları bir türlü istenen gelişmeyi sergileyememiştir. Bunun altında birçok sebep vardır. Bunlardan birkaçını rahatlıkla görebileceğimiz hikâyemizi okuyalım.

ABC firması şirketlere malzeme satmaktadır. Bunlar genellikle ev gereçleri olup bu firmalar da ilgili ürünleri son kullanıcıya satmaktadırlar. ABC şirketine bir gün bir banka gelir ve aralarında şu diyalog yaşanır:

X Bankası satış temsilcisi: “Merhaba ben X bankasından geliyorum. Bankamızın yeni çıkardığı bir ürünle ilgili görüşmek istiyorum sizinle”

ABC firması sahibi Oğuz Bey : “Hoş geldiniz, buyurun sizi dinliyorum”

“Efendim bugün size bankamızın yeni piyasaya sunduğu ticari kartı anlatmak istiyorum. Bu kart ile müşterilerinize 36 ay taksit yapılabilecek, siz de ürünlerinizin bedelini peşin şekilde bankamızdan alacaksınız”

“Hakikaten mi, benim yapmam gereken bir şey var mı? Bu çok güzel bir teklif”

“Siz sadece müşterilerinizi bize yönlendireceksiniz, artık çek, senet vb ile uğraşmayacaksınız”

“Harika, hemen başlayalım”

“Teşekkür ederim”

Bu şekilde bir anlaşma sağlanır ve ABC şirketi sahibi Oğuz Bey müşterilerini bankaya yönlendirmeye başlar. Gerçekten de çoğuna ticari kart verilir ve bu kartlar Oğuz Beyin işyerinde kullanılmaya başlamıştır. Oğuz Bey başlarda çok memnundur. Fakat ilerleyen zamanlarda bir şey fark etmeye başlar. Birçok eski müşterisi artık işyerine uğramamaktadır. Kendisinden mal alan ve kart kullanan müşterileri ise senet ödemek için ayda bir gelmelerine rağmen artık gelmemektedirler. Bu Oğuz Bey’in kendilerine yeni ürünleri göstermesini olanaksız hale getirir.

Bu durum Oğuz Beyi düşündürmeye başlar ve müşterilerini aramaya başlar. Müşterileri ile geçen konuşmalardan şunu öğrenir. Bu kart her işyerinde geçtiğinden dolayı müşteriler serbestçe istedikleri işyerinden alışveriş yapmaya başlamışlardır. Böylece irili ufaklı birçok işyerine gidip onlardan en uyguna buldukları malları almaya çalışmaktadırlar. Sonuç olarak Oğuz Bey müşterilerini kaybetmiştir.

Bu durumdan iyice rahatsızlanan Oğuz Bey bankayı arar

“Merhaba, ben Oğuz, ABC işletmesinin sahibi bir şey görüşmek istiyorum”

“Buyurun Oğuz Bey, nasılsınız, umarım artık keyifleriniz yerindedir. Bize gönderdiğiniz neredeyse tüm müşterilere limit çıkardık ve kredi kartı verdik. ”

“İşte benim konum da tam olarak budur. Bu müşteriler aldıkları bu kartlarla başka işyerlerinden alışveriş yapıyorlar. İşlerim neredeyse durma noktasına geldi. Bu duruma siz sebep oldunuz”

“Ama Oğuz Bey biz müşterilerinizin bu şekilde davranacaklarını nereden bilebilirdik ki?”

“Bu kartları iptal edeceksiniz”

“Hayır, bunu yapamayız, kanunen bu kabul edilemez bir teklif”

“O zaman zararımı ödeyin, çok büyük zarardayım”

“Beyefendi biz sizi zarara sokmadık ki”

“Bu kartları getirmeseydiniz ben müşterilerime birebir hizmet veriyor olacaktım. Şu anda mahvoldum”

İşte sevgili dostlar, bir firmanın hazin hikâyesi. Bankacı olarak bu firmalara sunulabilecek en güzel hizmet şu olabilirdi: Kapalı devre çalışan ticari kartlar. Bu kartlar sadece ABC firmasının POSlarında çalışacak ve kesinlikle başka POSta provizyon vermeyecektir. Bu durumda yazının bazında bankacının anlattığı tüm avantajların yanında müşterilerin de korunması sağlanacaktı. Hem de ticari kartların sektördeki payının artması belki böyle mümkün olabilirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.