21 Şubat 2021 Pazar

Bir Sibergüvenlik Hikayesi

 II.Dünya Savaşı’nın sonlarına yaklaşılıyordu. Almanlar’ın, Londra’yı bombalayan V2 roketlerinin geliştirilmesinden sorumlu ekibi 2 Mayıs 1945’te teslim olmayı kabul etmişti. Bu V2 mühendisleri ABD'ye götürüldü ve 20.yy ortalarında yaşanan uzay yarışına ciddi katkılarda bulundular. 

Amerikalıların, bir yandan Nazi Partisi'yle ilişkileri ortaya çıkmadan bu parlak beyinleri Amerika'ya götürmenin yolunu bulmaları bir yandan da V2 roketlerinin nasıl geliştirildiğini ortaya çıkarmaları gerekiyordu. Buradaki mühendislik tecrübelerinden faydalanabilmeleri için onları sökmeleri, paketlemeleri ve devasa miktardaki V2 parçalarını ABD'ye götürüp kopyalamaları gerekiyordu. 

Sökülmüş parçaları 40 vagonlu trenlere yüklediler ve 9 gün boyunca durmadan Mittelwerk'ten Antwerp'e taşıdılar. Sonuncu tren de 31 Mayıs'ta Hollanda'ya geldiğinde roket parçaları 16 Liberty gemisine yüklendi ve New Orleans'a doğru yola çıktı. O gemilerdeki roket parçaları Birleşik Devletler'in gelecekteki uzay keşifleri ve NASA için ilk adım oldu. 

Şimdi bir başka olaya bakalım. 

2014'te Çin, J31 "Gyrfalcon" adını verdiği hayalet uçağını duyurdu. Bu yeni savaş uçağının tasarımı, şüphe uyandıracak derecede Pentagon yüklenicileri tarafından geliştirilmiş JSF’ye benziyordu. JSF tüm dünyada üretilmekte olan en ileri savaş uçağı ve en pahalı silah sistemi olarak biliniyor. Bu durum, Çin’in bu bilgileri sızdırdığı konusunda suçlanmasına sebep oldu. Çinli hackerların Pentagon ve yüklenicilerindeki gizli bilgileri ele geçirip geçirmedikleri üzerine birçok inceleme yapıldı ama kesin bir sonuca ulaşılamadı. 

Gelinen son noktada 1945 yılında V2 roketlerinin kopyalanması haftalar almıştı. 2014’de ise çok daha büyük bir sızıntı sadece bir bilgisayar ve kötü niyetli yazılımla yapılabilir hale geldi. Bu durum  sibergüvenlik konusunun günümüzde ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu konu sadece bireysel verilerimizin güvenliği ile sınırlı değil, şirketlerin hatta devletlerin bile tehdit altında olduğu söylenebilir. 

Amir Hussain, “Duyarlı Makine Yapay Zekanın Olgunluk Çağı” kitabından alınmıştır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.