24 Temmuz 2014 Perşembe

ATM ‘lerin Gelecekteki Rolleri

Diebold firmasından Bose, ATM’lerin şubelerde daha da yaygınlaşacağını ve üzerinden daha fazla işlem( çek bozdurma, bozuk para verme, hesap açma ) yapılacağını vurgulamıştır.
 
Bose ‘a göre; ATM’ler üzerinden birçok işlemin yapılması (video konferans gibi)  para çekme gibi basit işlemler için bekleyen insanların beklememesine yol açacaktır. Bundan dolayı bankalar bu durumu önlemek için şube içinde farklı kiosklar kullanılacaktır. Ya da ATM’lerin bazıları video konferans bazıları ise diğer işlemler için kullanılabilir.

ATM’ler gelecekte beklenilen özellikler:

Hesap Açma:
Önümüzdeki 5- 10 yıl içerisinde müşteriler kendi hesaplarını kendileri açabileceklerdir. Steve Hensley’ in düşüncesine göre Know Your Customer (KYC) için ATM’ler biyometrik özelliklere sahip olacak ve imzalı belgeler tarayıcı yardımıyla alınacak ve bankaya teslim edilecek.

Bu özelliği ile ATM bankalara 24 saat hesap açabilme olanağı sunacaktır.

Biyometrik:
Günümüzde bankalar, kolaylığı arttırmak amacıyla ATM’lerde yapılan kartsız işlem sayılarını arttırmak istemektedirler. Fakat aynı zamanda güvenli en üst düzeyde tutmaları gerekmektedirler. Bunun için hata payının en az olduğu biyometrik çözümler kullanmaktadırlar. Böylece müşteriler güvenli bir şekilde ATM işlemlerini kartsız olarak yapabileceklerdir.

Kullanıcı Deneyimi:
Hensley, bankaların sadık müşteri sayılarını arttırmaları için kaliteli ve kişiselleştirilmiş ATM ara yüzlerine sahip olmaları gerektiğini belirtmektedir.

Bankaların CRM sistemleri, müşterilerin tercihlerini ve ATM işlemlerini çok iyi bir şekilde hatırlaması gerekmektedir. Örneğin, ATM müşterinin geçmiş deneyimlerine göre onun makbuz alıp almadığını bilmeli ve sormadan ona göre davranmalıdır.

Aynı zamanda Michel Denis, ATM’nin müşterilere kişiselleştirilmiş mesajlar vermesi gerektiğini söylemektedir. Örneğin, müşteri ATM’ye para çekmeye geldiğinde faturaları ya da senetleri hakkında son ödeme tarihleri hakkında bilgi verebilmelidir.

Pazarlama:
ATM’ler bire bir pazarlama için en uygun ve etkili kanallardan bir tanesidir. Türkiye ING Bankası, ATM’lerinde self servis kullanıcıları için özel promosyonlar ve yer bazlı reklamlar hazırlamaktadırlar. Bu tür reklamcılık aksiyonları etkili olabilmekte ve doğru kişiye doğru reklam gösterilmektedir.

Çeşitlilik
David Cavell önümüzdeki yıllarda ATM pazarında çeşitliliğin görüleceğini belirtmiştir. Örneğin bazı ATM’lerde para çekme, para yatırma, çek bozdurma, kredi başvurusunda bulunma gibi özellikler bir makinede toplanacakken bazı firmalar ve bankalar ATM fonksiyonlarını farklı farklı ATM’lerde yapabilecekler. Mesela para yatırma makinesi veya sadece video konferans için kullanılan ATM’ler şeklinde.

Kaynak: 2014 ATM Software Trends & Analysis 7th Edition

Hazırlayan: Mehmet Çepni

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.