27 Temmuz 2015 Pazartesi

Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?


Kıymetli okurlar merhaba

Bugün sizlere herkesin içinde olması gerekebilecek bir süreç olan tapu işlemlerinden bahsetmeye çalışacağım. Özellikle önceden hazırlık yapılması durumunda daha çabuk bitme ihtimali fazla olduğundan bu yazıdaki ayrıntılara dikkat etmek faydalı olabilir. Çünkü kimse tapu müdürlüğünde uzun süreler beklemek istemez.

Bir tapuda iş yapmadan önce alıcının ve satıcının yapması gereken işlemlerden bahsederek başlayabiliriz. Öncelikle tapu devri yapılacak gayrimenkulün emlak vergilerinin ödenmiş olduğundan emin olmak gerekir. Eğer bunlar ödenmemişse o zaman belediyeden alınması gereken rayiç değer yazısı size verilmeyecektir. Eğer ödenmişse o zaman sorun yok demektir. Herhangi bir ücret ödemeden belediye ye gidip emlak işleri ile ilgilenen birimden elinizdeki tapu evrakı ile bu rayiç değer yazısını alabilirsiniz. Tapu’ya gitmeden bunu mutlaka almanız gerekmektedir. Bu evrakın üzerinde yazılı olan rayiç değer üzerinden alıcı %2, satıcı %2 olmak üzere toplam %4 tapu harcı ödenecektir. Örneğin rayiç değer 100.000 TL çıkmışsa o zaman toplam 4.000 TL ödemek gerekir. Bu ödemeyi sonra yapacaksınız. Eğer hisseli olarak satışı gerçekleşiyorsa da alıcıların toplam ödeyecekleri tutar %2 olacaktır. Yani her biri %2 ödemez. Bu aşamada şunu da hatırlatayım, belediyeye gitmeden bu rayiç değeri öğrenebilirsiniz. Böylece yanınızda yeterli nakitle tapuya gitseniz iyi olur.

Rayiç değer yazısını aldıktan sonra alıcı veya alıcılar 2 adet resim, satıcı ise 1 adet resmi yanında bulundurduğundan emin olmalıdır. Ayrıca hem alıcı hem de satıcıların nüfus cüzdan fotokopileri hazırlanmış olması iyi olur. Nüfus cüzdanları da hep yanınızda olmalıdır. Başka kimlik ile satış gerçekleşmez. Diğer bir konu da DASK’tır. DASK arsanın üzerindeki yapı için yapılan bir sigorta olduğu için arsa tapulu yerlerde DASK aranmamaktadır. Fakat arsa tapusu olmayan yerlerde DASK aranmaktadır. O sebeple yaptırmadan gitmemeniz gerekir.

Tapu’ya gidene kadar elinizde hazır bulundurmanız gereken evrakları tekrar hatırlatayım

·         Satıcının tapusu

·         Alıcı veya alıcıların 2’şer adet resmi

·         Satıcının 1 adet resmi

·         Belediye’den alınan rayiç değer yazısı

·         Alıcı ve satıcıların nüfus cüzdanları

·         Yeteri kadar nakit

 

Tapu’ya geldikten sonra bu evraklar ile başvurunuzu yapıyorsunuz. Başvuru yapılırken hem alıcı hem de satıcılar için beyanlarını yazılı hale dökmek için bir evrak üzerine imzalar alınıyor. Daha sonra vereceğiniz bir cep telefonuna mesaj geliyor. Mesajda “….. nolu başvurunuz işleme alınmıştır. Tapu harcı ile ilgili daha sonra tekrar bilgilendirileceksiniz” yazıyor. Bu mesaj geldikten sonra evraklar idari birime iletiliyor. Burada ise memurlar gerekli hesaplamaları yapıp ne kadar döner sermaye bedeli ve ne kadar harç çıktığını belirliyorlar. Daha sonra ikinci bir mesaj geliyor ve size hangi tarihe randevu verildiğini söylüyor. Bir üçüncü mesaj da döner sermaye bedeli ile tapu harçlarının tutarları bildiriliyor. Bu bedelleri Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Halk Bankasına yatırabileceğiniz ifade ediliyor.

Siz daha sonra en yakın banka şubesine veya bu bankaların ATM lerine gidiyorsunuz. Benim görebildiğim kadarıyla Ziraat bankasının ATM’sinden kartsız işlemler sekmesinden bu bedeller yatırılabiliyor. Sanıyorum diğerlerinden de bu yatırılabiliyordur ama ben Vakıfbank ve İş Bankasında tapu işlemleri ekranı göremedim. Halk Bankası’na da bakmadım. Alıcı tapu harcı, satıcı tapu harcı ve döner sermaye bedellerini tek tek yatırmanız gerekiyor. Fakat makine nakit para üstü veremediğinden bu bedeller için elinizde sadece nakit bulundurmanız yetmiyor aynı zamanda doğru banknotlar halinde ayarlanmış nakdi bulundurmanız gerekiyor. Mesela alıcı tapu harcı 2.020 TL çıkıyorsa o zaman 2.100 TL verdiğinizde makine bunun üstünü size iade edemiyor. Ancak tam olarak bu tutarı buraya yatırmanız gerekiyor. Belki ileride bu geliştirmeleri yaparlarsa bu tutarlar daha kolay tahsil edilebilir.

ATM’den veya şubeden bu ödemeleri yaptıktan sonra Tapu’nun size randevu verdiği tarihte işleminizi bitirmek için tekrar Tapu’ya geliyorsunuz. Eğer Tapu yoğun bir tapu değilse memurlardan harcı yatırıp hemen gelebileceğiniz o sebeple o gün hemen işleminizin yapılmasını durumunda memnun olacağınızı söylerseniz yardımcı olabilirler. Tapu’da işleminizi başlatan memura harçları yatırdığınızı makbuzların elinizde olduğunu söyleyip işi sonuçlandırmak istediğinizi belirtirseniz idari birimden bir memur gelip “satıcıya …pafta … ada … parsel de yer alan gayrimenkulünüzü satıyorsunuz hayırlı olsun, paranızı aldınız mı” diye soruyor, bunun akabinde satıcı son kez tamam derse gerekli yerler imzalanıp hazırlanmış Tapu evrakı alıcıya teslim ediliyor. Burada işlemler bitiyor.

Bu yazımda sizlere kısaca tapu işlemlerinden bahsetmeye çalıştım. Bu işlemlerin daha kısa sürede halledilebilmesi için size önerilerim:

1-      Mutlaka belediye ve Tapu müdürlüğünün yerlerini önceden öğrenin

2-      Yukarıda belirttiğim evrakları önceden hazırlayın

3-      Belediye’yi öncesinde telefonlar arayıp rayiç değeri telefonla öğrenin ve elinizde yeteri kadar nakitle tapuya gidin

4-      Belediye ve tapu saat 8 30 gibi açılır. O sebeple açılır açılmaz işlemlerinize başlayın, böylece öğlene kadar bitirme imkanınız olabilir. Mümkünse belediyeye bir önceki gün gidip yazıyı alın ertesi gün erkenden tapuda işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Ne demişler dünyada mekan, ahirette iman. Mutlu şekilde yaşadığınız yuvalarınız olsun, bir sonraki yazıda görüşmek üzere

1 yorum:

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.