20 Mayıs 2013 Pazartesi

GSMA Dünya Mobil Kongresi 2013

1987 yılından beri yapılan GSMA Mobile World Congress, mobil teknolojilerin ilk kez görücüye çıktığı en önemli etkinlik olarak biliniyor. Bu sene Barselona’da düzenlenen fuara 72.000’den fazla ziyaretçi geldi ve 1700’den fazla katılımcı stant açtı. Hem mobil dünyada söz sahibi ünlü markaların hem de daha önce adı duyulmayan yenilikçi küçük firmaların en son teknoloji ürünlerini sergiledi.

NFC kullanımının yaygınlaşması için özel uygulamalar yapılan MWC’de NFC destekli telefonu olan katılımcılar, giriş kartı yerine NFC telefonlarını ilgili terminallere okutarak kimlik doğrulamalarını gerçekleştirebildiler. Ayrıca şehrin belirli noktalarına yerleştirilen NFC ödeme okuyucuları sayesinde bu noktalarda NFC aracılığıyla yiyecek içecek satışı yapıldı.

Mobil işletim sistemleri ise fuarın diğer dikkat çekici noktalarından biri oldu. Ubuntu, Sailfish, Firefox OS gibi yeni mobil işletim sistemleri tanıtılırken, daha sistematik bir yapıya sahip olan görece eski sistemler Blackberry ve Window 8’in de varlıkları hissedildi.

Fuarda birden fazla salonda açtığı geniş stantlar ve fuar alanına ulaşım sağlayan metro durağında kurduğu tanıtım stantları ile Samsung’un baskınlığı fark edilir derecedeydi.  Yoğun ilgi gören Samsung standında Galaxy Note 8.0 ve Samsung’un eğitimden ev teknolojilerine kadar bir çok farklı sektör için geliştirdiği Smart TV çözümleri tanıtıldı.

Mobil alanda tüm dünyanın en büyük ve en önemli fuarı olarak bilinen MWC’ye Apple katılmadı.

Fuarda tanıtılan diğer bazı ürün ve hizmetler ise aşağıda anlatılmıştır.

Biyometrik çözümler
Mobil cihazlardaki risklere %100 çözüm üreten İsveç menşeli Biometry firması, MobiComBiom (Mobile Communication Biometrics) adlı ürününü tanıttı. Bu ürün, 4 otentikasyon çeşidi kullanarak unique kullanıcı otentikasyonunu garantiliyor. Bunlar biyometrik yüz tanıma, biyometrik ses tanıma, biyometrik dudak hareketi tanıma ve ekranda üretilen kelimeleri tanımadan oluşuyor. Bu dört süreçten oluşan bir algoritma ile kullanıcı doğruluğu yüzde yüz garantili bir şekilde istediği sisteme giriş yapabiliyor.

Etronika NUI (Natural User Interface) Online Bankacılık
Etronika  firması akıllı TV ve Microsoft’un Kinect ürününü birleştirerek dünyanın ilk doğal kullanıcı arayüzü uygulamasını geliştirdi. Etronika Online Bankacılık, kullanıcıların vücut hareketlerini ve seslerini tanıyarak bankacılık işlem yapabilmelerini sağlıyor. Demo kullanım videosu:

MasterCard NFC
MasterCard’ın NFC uyumlu telefonlar için geliştirdiği bir mobil uygulama ile otobüslerde bilet ödemesini telefon üzerinden, tanımlı kart aracılığıyla yapmak mümkün.

Mozilla Firefox OS
Firefox işletim sistemli akıllı telefonlar tanıtıldı. ZTE Open ve Alcatel One Touch model akıllı telefonlar Firefox  işletim sistemi ile sunuldu. Mozilla bu telefonların Brazilya, Macaristan, İspanya gibi ülkelerde satışa sunacağını duyurdu. Yıl sonuna doğru Huwai ve LG marka telefonların da Firefox OS ile üretilmeleri bekleniyor.

Galaxy Note 8.0
Samsung’un iPad Mini’ye rakip olarak ürettiği düşünülen 8 inçlik Galaxy Note 8.0 ilk kez tanıtıldı. 1.6 GHz çift çekirdekli işlemci, 2 GB RAM ve 3G sim kart seçeneği ile üretilen tablet, Galaxy Tab 2.0’a göre %25 daha ince ve hafif.

Dünyanın En Hızlı Telefonu
Huwai, Ascend P2 model telefonunu “Dünyanın en hızlı telefonu” olarak tanıttı. Cihazın en dikkat çekici yönlerinden birinin pil ömrünün diğer akıllı telefonlara göre oldukça uzun olacağı belirtildi.

App Planet
App Planet fuar alanında yenilikçi firmaların mobil çözümlerini tanıtan standlar açtıkları kısım. Burada özellikle mobil kampanya yönetimi, mobil pazarlama, mobil reklamlar, kurum içi mobil cihaz yönetimi gibi konularda ürün ve hizmet sunan firmalar kendi geliştirdikleri uygulamaları anlattılar. Bu firmalardan bazıları şu şekilde:
·         App gratis – her gün 1 bedava uygulama önererek kurumların uygulamalarının pazarlanmasını sağlıyor.

·         Fiksu – Mobil uygulama pazarlama platformu sunan ve mobil uygulama marketlerinde optimizasyon (Application Optimization Search) sağlayan bir firma.

·         Airwatch – Kurum içi mobil cihaz ve uygulama yönetimi çözümleri sunan dünyanın en gelişmiş firmalarından biri.

·         Trademob: Mobil kampanya izleme araçları sunan bir firma.

Sony’den Dünyanın En İnce ve Hafif Tableti
Sony, Dünya Mobil Kongresi'nde dünyanın en ince ve hafif tableti Xperia Z'yi tanıttı.  10.1 inç'lik ekrana sahip olan Xperia Z tablet 1920x1200 piksel ekran çözünürlüğüne ulaşıyor ve Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi altında çalışıyor.

Nokia’dan 15 Euroluk Telefon
NOKIA, MWC 2013 etkinliğine 4 yeni model tanıtarak hızlı bir giriş yaptı. Nokia 105, Nokia 301 ile Lumia 520 ve Lumia 720 modellerini tanıttı, giriş seviyesindeki telefonlarda fiyatı 15 Euro’ya kadar indirdi. Nokia CEO'su Stephan Elop'un tanıttığı Nokia 105 ile 12.5 saatlik konuşulabiliyor ve Avrupa'da 15 Euro’dan satılacak. Çift SIM'li Nokia 301 ise 65 Euro’ya fiyata satılacak.

The Mobile Economy 2013 Report
Fuarının kapılarının açılmasıyla birlikte, GSMA ve araştırma şirketi A.T. Kearney tarafından 2013 Mobil Ekonomi raporu da yayınlandı. Bu rapora göre dünyada 3.2 milyar mobil abonesi var. Bu, dünya nüfusunun yaklaşık yarısına denk geliyor. 2017'ye kadar bu sayıya 700 milyon kişinin daha eklenmesi bekleniyor. 2018'de ise toplamda 4 milyar kişi mobil hayata geçmiş olacak. Şu an mobil endüstri küresel ekonomide 1.6 milyar trilyon dolarla yüzde 2.2 pay alıyor. 2017'de sektör 10 milyon kişi istihdam edecek.

Hazırlayan: Fatma Gizem Gündoğdu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.