10 Mayıs 2013 Cuma

Değişen Bankacılıkla Birlikte Oluşan Yeni Bir Trend: Yeni Nesil Şubeler

Yeni dönemde bankaların birbiriyle rekabet etmesi konusunda maliyetler konusunda azalışlara gitme büyük bir önem taşımaktadır. Bunun için bazı bankalar şubelerinde self-servis noktalarını arttırmayı ve normal bankacılık anlayışının dışına çıkmayı amaçlamaktadırlar. Bu çalışmalardan bazıları şöyledir:

Wells Fargo:

Wells Fargo’nun Washington’daki bir şubesinde Görüntülü ATM noktaları ve ellerinde tabletleriyle dolaşan şubeciler bulunuyor. Normal mesai saatleri içinde ATM’lerin arkasındaki hareketli duvarlar açılıyor ve şubede dolaşan pazarlamacıların müşterileri ağırlaması için odacıklar ortaya çıkıyor. Mesai saatleri dışında bu odacıklar kapanıyor ve şube sadece self-servis noktası olarak hizmet vermeye devam ediyor. Bu sayede normalde %60 pazarlama alanı, %40 self-servis alanı kısmındaki yapılarını %90 self-servis, %10 pazarlama alanı olarak kullanabilir hale getirmişler. Ayrıca şubelerdeki gişeci pozisyonlarını kaldırıp, bunların görüntülü ATM’lerden yapılması sayesinde maliyet ve şube yeri konusunda da büyük iyileştirmelerde bulunmuşlardır.Şubeler bir yandan maliyet azaltmak için self – servise yönlendirirken bir yandan da yeni konseptleri ile farklılaşma eğilimindeler. The Financial Brand web sitesinin yaptığı araştırma Amerika, Polonya, Fransa gibi 12 ülkede çok farklı şube tasarımlarına sahip olan bankaları ve tasarımlarını göstermektedir. Farklı tasarımları ile dikkat çeken bankalar ve şubelerinden bazıları ise şu şekildedir:

Westpac (Avustralya - Sidney): 
Avustralya’nın önde gelen bankalarından olan Westpac, kültürlerine uygun olarak segmentasyon uygulamış ve üç farklı tipte şube uygulamasına gitmiştir. Şehir, banliyö ve bölgesel olarak üç farklı tipte şube tasarımı uygulamıştır. Bu bankanın Sidney’deki şubesinde şehir konsepti uygulanmıştır. Aşağıdan uygulamayı görebilirsiniz.


ING Bank (Polonya – Slaski):
ING Bank’ın bu uygulamasında şube iç kısmı üç bölüme ayrılmış. (Self-servis Alanı, Hizmet alanı ve Destek alanı) ING Bank, KIOSK cihazları sayesinde zengin bir self hizmet verebilen bu dizaynda ayrıca özel müşteri odaları, şube içi zengin bilgilendirmeleri ve yenilikçi tasarımı ile müşterilerine güzel bir deneyim yaşatmaktadır.Skandiabanken – (İsveç – Stockholm):
Bu bankadaki örnekte doğal bir ortamın ön planda olduğu şubede ayrıca çocuklar için de özel bir bölüm yapılmış.


Conestoga Bank (Amerika – Walnut Street):
Conestoga Bank, NCR’dan almış olduğu video-ATM’ler ve uGenius yazılımı ile şube dizaynına yeni bir soluk getirmiştir. Ev ortamı gibi bir ortam yaratarak, müşterilerin kendilerini işlem yaparken rahat hissetmesini sağlamışlardır.


Unicredit Bulgaria
Unicredit, Sofia’da açtığı şubede, birçok yeniliği birleştirerek çok yenilikçi bir şube ortaya koymuş. Bu şubede:
·         Şubenin içerisinin görülebildiği cam bir yapı
·         Şube Duvarları LCD ekran ve devamlı reklam
·         Geceleyin bu duvarları saran parlak ışıklandırmalar ve ışıklı logolar
·         Yenilikçi ve estetik bir iç dizayn
·         Özel self-servis alanı, büyük dik ekran bir KIOSK ve özel aparatlar (Avuç-içi tanıma gibi)
·         Dijital kuyruk yapısı

Bulunmaktadır. Örnek resimler aşağıdadır.Hazırlayan: Mehmet Çepni

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.