26 Ocak 2014 Pazar

2014 Ocak Ayında Dünya'daki Ekonomik Gelişmeler

IMF raporunda Türkiye ile ilgili kesin düzeltme uyarısı yapıldı. 4. gözden geçirme uzman raporuna göre dış borç bağımlığının artmaması için Türkiye’nin mali sıkılaştırma ve iç tasarruflara yönelmesi gerekiyor.

Amerikan Merkez Bankası (FED) aylık tahvil alımını 85 Milyar Dolardan 75 Milyar Dolara indirmesi gelişme olan ülke para birimlerinde düşüşe yol açtı.

New York Times’a yazan İngiltere Eski Başbakanı Brown, uluslararası bankacılık kurallarının zayıflığının dünyayı krize götüreceğini savundu.

Amerikan finans devi Goldman: Gelişen piyasalardan uzak durun. Goldman Sachs müşterilerine gönderdiği notta gelişmekte olan piyasalarda gelecek yıl getirinin düşük, oynaklığın yüksek olacağını ileri sürdü.

Dr. Kıyamet lakaplı ünlü İsviçreli yatırımcı Marc Faber ABD Borsalarında düşüş öngörürken sosyal medya hisselerinde alınacak kısa pozisyonlar ve Vietnam borsasına yapılacak yatırımların 2014’te kazandıracağını söyledi.

Parasal genişleme düşük enflasyonu önleyemiyor. İngiliz bankacılık devi HSBC, küresel ekonomilerin büyük parasal teşvik politikalarının kur savaşlarının parasallaştırılmış bir versiyonuna dönüştüğünü ileri sürdü.

Dünya’nın en büyük para yönetim şirketleri arasında yer alan Amerikan BlackRock Inc., yolsuzluk soruşturmaları ile hisselerde yaşanan düşüşün ardından, Türkiye’deki yatırımlarını arttırmaya başladığını açıkladı.

Almanya Merkez Bankası’nın yurt dışındaki depolarda bulunan 37 ton altını bu yıl ülkeye geri getirdiğini bildirdi.

Ünlü İngiliz makroekonomi araştırma şirketine göre deflasyon riski, parasal genişlemenin sürmesi ve gelişmekte olan ülkelerin talebi altın fiyatlarını yeniden yükseltebilir.

Ünlü ABD Emtia yatırımcısı Jim Rogers ABD Merkez Bankasının (FED) Tahvil alım programını azaltmasının felaket ile sonlanacağını ileri sürdü.

Azerbaycan Devlet petrol Fonu 30 Ton altın aldı.

2014 yılında uzmanlar Euro Bölgesi için kırılgan da olsa iyileşme öngörüyor. Doğu Asya’da ise Çin, Güney Kore ve Japonya arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) turlarının dördüncüsü gelecek yılın en önemli gelişmeleri arasında gösteriliyor.

Bankaların yıl bitmeden yaptıkları alımlarla Euro hızlı yükseldi. Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen düşük faize karşı mesajlar da yükselişe katkı yaptı.

IMF tahminlerine göre Türkiye’nin 2014 yılında kişi başı milli geliri yüzde 2,5 artarak 11 bin doları aşacak.

2013 ABD’li yatırımcıların hisse senetlerine döndüğü yıl oldu. Standar&Poor’s 500 endeksi yüzde 29 yükselerek devlet tahvilini 32 yüzdelik puan geçti ve 35 yılın en büyük farkına ulaştı.

Başarısını kanıtlamış fon yöneticilerinden 2014 için yatırım yapılacak “en iyi hisse” önerileri arasında Türkiye’de faaliyet gösteren Wolswagen PepsiCo ve John Lang LaSalle da bulunuyor. Yani yılda yatırım yapılacak hisseler geniş bir sektör yelpazesinde seyrediyor.

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz küresel ekonomideki sorunların 2014’te de devam edeceğini söyledi.

Emtialar 2008’den bu yana ilk bir yılı düşüşle kapattı. 24 emtiayı içeren gösterge niteliğindeki S&P GSCI endeksi bu yılı yüzde 2,21 düşüşle kapattı. Amerikan bankacılık devi Citigroup, emtia ürünlerindeki kazançların “süper döngü ”sünün sona erdiğini kaydetti.

Baltık ülkesi Letonya 1 Ocak 2014’ten itibaren Euro para birimini kullanmaya başladı.

ABD hisse piyasalarında 2014 hedeflerine şimdiden ulaşılması üzerine gelecek yıla dair öngörüler yukarı yönlü revize edildi.

Para sihirbazı lakaplı ünlü yatırımcı Soros, Çin’in ekonomik büyümeyi korumak ile artan iç borç yükü arasındaki dengeyi nasıl kuracağının küresel ekonominin geleceğini belirleyeceğini öner sürdü.

2013 gelişmiş dünyanın yılı oldu. Amerikan endeksleri rekor kırdı. Küresel borsalar geçen yıl FED Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamaları ve küresel kırılganlıklarla yön buldu. Gelişmiş ülke borsaları yılı rekorlarla tamamlarken gelişmekte olan ülke borsaları kaybetti.

FED Başkanı Ben Bernanke ABD Ekonomisi için 2014in daha iyi bir yıl olabileceğini ancak ekonomideki tüm ilerlemelere rağmen, ülkedeki ekonomik toparlanmanın henüz tamamlanmadığını belirtti.

Borç Krizinin sürdüğü gelişmiş ülkeler 1930’lardaki gibi temerrüde düşebilir. Dünya’nın önde gelen ekonomistlerinden Rogoff ve Reinhart, IMF için kaleme aldıkları makalede pek çok gelişmiş ülkenin devasa borç sorunu karşısında temerrüt riskiyle karşı karşıya olduklarını savundu.

Amerikan finans merkezi Wall Street’in dev bankaları Goldman Sachs, JP Morgan be Morgan Stanley yatırımcılarına gelişmekte olan ülkeler için uyarı yaptı. Goldman Sachs yatırımcılarına gelişmekte olan ülkeler için yatırımcılarına 3 te 1 oranda azaltmasını önerdi. Ayrıca TL’nin daha da değer kaybedeceğini savundu.

Emtiada Çin kaynaklı kaygılar ABD iyimserliğini gölgeliyor. Çin’den gelen yavaşlama sinyalleri ABD’den gelen olumlu verilerin etkilerini dengeliyor. Endüstriyel baz metal bakır hafta başında Çin kaynaklı endişelerle 2 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Morgan Stanley: Küresel ekonominin rotasını 2014’te beş değişim belirler. Amerikan bankacılık devinin küresel baş ekonomisti Fels’e göre dünya ekonomisini FED’in çıkış yöntemi, Japon ekonomisi, AB bankacılığı, Çin’in durumu ve gelişen ülkelerdeki yapısal reformlar etkileyecek.

Moskova, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın sivil halka karşı yürüttüğü hava saldırıları ve “varil bombası” kullanımı kınayan bir BM tasarısını engelledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) dünkü toplantısında politika faizini yüzde 0.25’te bıraktı. ECB Başkanı Mario Draghi, politika faizinin bu kararından sonra para politikasının gevşek kalacağına vurgu yaptı.

Gelişmekte olan ekonomilerin en kırılganlarına yeni 3 üye daha katıldı. Yatırım danışmanlığı şirketi Schroders’in araştırmasına göre Türkiye sekiz ülke arasındaki en kırılgan ekonomi olarak nitelendiriliyor.(Polonya, Brezilya, Macaristan, G.Afrika, Hindistan, Endonezya, Şili ve Türkiye)

Uluslararası Para Fono (IMF) Başkanı Lagerde, gelişmiş ekonomilerdeki politika koyucuları, küresel toparlanmayı tehdit etmesi sebebiyle deflasyona karşı uyardı.

Uluslararası Para Fono (IMF) raporunda, Türkiye’nin büyüme performansı açısından son on yıllık dönemde son derece hak edilmiş övgüler aldığı, bu başarı öyküsünün beraberinde istikrarlı olarak büyüyen cari işlemler açığını getirdiği belirtildi.

Dünya Bankası: 2014, finans krizi sonrası dönüşün başladığı yıl olacak. Küresel Ekonomik Beklentiler Raporuna göre bu yıl dünya ekonomisinin gelişen ülkeler ve yüksek gelirli ülkelerde büyüme verilerinin yukarı ivmesi ile güçleneceği öngörülüyor.

Aralık ayı istihdam verilerinin endişe verici olduğunu vurgulayan Joseph Stiglitz ABD’de toparlanmanın bu yıl zayıf bir olasılık olduğunu söyledi.

İki bankacılık devi altının bu yıl yüzde 15 değer kaybedeceğini öngördü. Deutsche Bank tahminini 1141 Dolara, Goldman Sachs ise 1050 Dolara indirdi.

Bank of America Merrill Lynch ve EPFR Global ‘in verilerine göre aynı dönemde küresel borsa fonlarından çıkış 400 Milyon Dolar oldu.

Aralık ayı işsizlik oranı yüzde 6,7’ye inse de işgücüne katılımın azalması ABD’de finans çevreleri kaygılandı. En büyük tahvil fonu PIMCO CEO’su El-Erian verinin ekonominin gücüne dair kaygılara yol açtığını söyledi.

Çin ihracat ithalat toplamını ifade eden dış ticaret hacminde ABD’yi geçerek ilk kez zirveye oturdu.

Çin’de yeni yıl, ABD’de düşük gelen istihdam altını ateşledi. ABD’de kötü gelen aralık ayı dışı istihdam verisi ile Çin’de yeni yıl öncesi artan taleple altın 1 ayın zirvesine çıkarak 1250 Dolara yaklaştı.

Bankaların elindeki batıklara, iflasın eşiğine gelen şirketlere talip olan spekülatif yatırım fonlarına “akbaba fonlar” deniyor. IMF’ye göre akbaba fonlar 2010 yılında gelişmekte olan ülkelerden 2 Milyar Dolar kazanç sağladılar.

Dünya Ekonomik Formunun “Küresel Riskler 2014” raporuna göre artan gelir dağılımı bozukluğu ve mali krizler, riskler sıralamasında en başta. Bunları aşırı olumsuz iklim koşulları izliyor.

ABD Başkanı Barack Obama federal hükümeti eylül sonuna kadar fonlayacak 1,1 trilyon dolarlık harcama tasarısını imzaladı.

Cenevre-2 Konferansı öncesinde Suriye Devlet Başkanı Esad kimin lider olacağını sadece Suriye halkının seçim yoluyla karar vereceğini söyledi.

Gelişmekte olan piyasalardan çıkan sermayenin gelişmiş emlak piyasalarına büyük ölçekli yönelmesi halinde konut balonu riskinin alevlenebileceği iddia ediliyor.

Çin ekonomisinin 2013’te bir önceki yıla oranla yüzde 7,7 büyüdüğü bildirildi.

Altın Londra’da yatırımcıların ağırlıklarını ABD’de teşviklerin azaltılacağı beklentisine karşılık artan fiziki talep işaretlerine vermeleri sonucu beş haftanın zirvesi yakınında seyretti.

Alman Bankacılık devi Deutsche Bank geçen yılın son çeyreğinde 1,153 Milyar Euro vergi öncesi zarar ettiğini açıkladı.

İran Atom Enerjisi Ajansı “Yüzde 20 uranyum zenginleştirme faaliyetleri askıya alındı. Okside dönüştürme ile seyreltme işlemleri başladı.” Açıklamasını yaptı.

İsviçre’de düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki 44’üncü toplantısında geleneksel hiyerarşilerden ağ tipi örgütlenmelere geçişin etkileri kapsayıcı büyüme inovasyon gibi konu başlıkları ele alınacak.

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonominin bu yıl yüzde 3,7 2015’te yüzde 3,9 büyümesini beklediğini açıkladı.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) dört yılda 13 milyon kişinin daha işsiz kalacağını tahmin etti.

Çin’de bankalar arası piyasada faizler, Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği nakit enjeksiyonun ardından dün sert düşüş kaydetti.

PricewaterhouseCoopers(PwC) tarafından Dünya Ekonomi Forumu’nda açıklanan raporuna göre dünya şirketlerinin önce gelen üst yöneticileri finansal krizde en kötü dönemin artık geride kaldığını büyümeye daha hazır olduklarını düşünüyor.


Hazırlayan: Tunahan Öz

2 yorum:

  1. yanlış bilgiler var, avrupa merkez bankasının politika faizinin %25 olması mümkün değil, %0,25 olması gerekir. Ayrıca Goldman sachs altın tahminini haziran 2013'te düşürmüştü, yeni bir veri değil ve yazının bir kısmı merkez bankalarının verdiği kararlar öncesindeki yorumları , bir kısmı da merkez bankalarının verdiği kararların ardından gelen yorumları içeriyor. Ünlü İngiliz makroekonomi araştırma şirketi hangi şirket?

    YanıtlaSil
  2. Merhaba öncelikle yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Arkadaşımın bir çalışması olduğu için ve hoşuma gittiğinden insanların yararlanması açısından siteme koydum. Dediklerinizde haklılık payı var, %25 yanlışlıkla yazılmış. Bunu düzeltiyorum. Diğer haberler için de arkadaşım bunları haftalık takip ettiğinden genellikle 1 haftalık gelişmeleri yazıyor. Ben sadece bunları Ocak 2014 için konsolide ettim.

    YanıtlaSil

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.