31 Ocak 2013 Perşembe

Konutta KDV Düzenlemesi Neler Getiriyor? Neden Yapıldı?

2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile net alanı 150 m2 ’ye kadar olan konut teslimleri için KDV oranı %1, net alanı 150 m2’yi aşan konut teslimleri için ise bu oran %18 olarak belirlenmişti. 1 Ocak 2013 tarih ve 25815 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2012/4116 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 7. Maddesi uyarınca 150m2’nin altındaki konutlar için uygulanmakta olan KDV oranlarında düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemenin temel amacı, düşme eğilimindeki faizlere karşın istenilen oranda satış hacmi yakalanamaması üzerine mevcut konut stokunun eritilebilmesidir. Yeni KDV oranları evin büyüklüğünden çıkarılıp arsa birim metrekaresine göre belirlenmiştir. Buna göre;
Ø  Gayrimenkulde KDV oranları 29 büyükşehirde kademeli olarak %1, %8 ve %18 olarak düzenlendi.
Ø  Emlak Vergisi Kanunu’na istinaden tespit edilen arsa birim metrekare vergi değeri; 500 ile 1000 lira arasında olan konutların tesliminde %8 vergi oranı, 1000 lira ve üzerinde olan konutların tesliminde %18 vergi oranı uygulanacaktır.
Ø  Lüks semtlerde metrekareye bakılmaksızın KDV %18 oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bilinen büyük caddelerde konut KDV’si %18, İstanbul’da Küçükçekmece, Avcılar, Bayrampaşa gibi orta düzey semtlerin vergisi ana caddeler hariç %8, İstanbul’un ücra bölgelerinde ise KDV %1 oldu.
Ø  Kentsel Dönüşüm alanları %18’lik KDV’den muaftır.

Piyasalara Etkisi
Ø  % 18’lik KDV Türkiye genelindeki konutların %2’sini, % 8’lik KDV oranı ise Türkiye genelindeki konutların %3,8’ine denk gelmektedir.
Ø  Faizlerin/kar oranlarının da düşmesi ile birlikte mevcut konut satışlarında artış beklenmektedir.
Ø  Yeni konut ruhsatlarına başvuruların ilk etapta azalması beklenmekte ve bu azalan arzın ikinci el fiyatlarını artırması beklenmektedir.
Ø  1 Ocak 13 tarihinden önce satın alınan arsa üzerinde ruhsatı alınmamış projelerde maliyet hesabı sil baştan yapılacaktır.
Ø  Düzenleme tarihinden önce ruhsatı alınmış tüm projeler %1 KDV oranı ile satışa sunulacaktır. Bu durumun eldeki konut stokuna olumlu şekilde yansıması beklenmekte, özellikle şirketlerin ellerindeki düzenleme tarihinden önce ruhsatı alınmış mevcut projelerine %50 oranında talep artışı olacağı düşünülmektedir.
Ø  Piyasalardaki hareketlilik ile birlikte %1 KDV’den satılan konutlarda artan talebin ardından zam gündeme gelebilir.
Ø  Arsa alışlarında gerileme beklenmektedir.
Ø  Konut satışlarında olan mevsimsel durgunluğun yerini bir hareketliliğe bırakması bekleniyor.
Ø  Ocak ayı ile birlikte çok yoğun şekilde satış ritmi yakalayan firmalar; Batışehir, Mall Of Istanbul, Evora, Brandium, Güneşli Express, Spradon Evleri, Crown Park, İstwest, Vadistanbul ve Dumankaya’dır

Firmalar Ne Diyor
Dumankaya: “Satışlarımız %50 arttı, geçen yılın ilk ayında toplam 18milyon lira elde etmiştik, bu yılın ilk 2 hafta içinde 20milyon lirayı yakaladık”
Babacan Yapı: “İki hafta içinde 300’e yakın müşteri ofislerimize geldi, 85’in üzerinde konut satıldı”
Keten İnşaat: “İkinci el konutlara bu KDV artışıyla birlikte talep artacağından, 2. el konut fiyatlarında da artış görülecektir. Yükseliş dönemine başlayan inşaat sektörü duraklama dönemine hızla girecek ve eldeki stoklar bitince gerileme dönemine geçilecektir”

Hazırlayan: Rukiye Üke

Kaynaklar:

          http://www.alomaliye.com/kdv_tebligleri/kdv_66.htm
          Mortgage Market, 20 Ocak 2013 Sayı:5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Merhaba kıymetli okuyucularım,
Yorumları denetlemeden siteye koyamıyorum. Maalesef uygun olmayan içerikler paylaşan kullanıcılar oluyor ve bunun siteyi ziyaret eden insanları olumsuz etkilemesini istemiyorum. Vaktimin darlığından her zaman yorumlarınıza da yanıt veremiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.